loading

دکتر سید مصطفی حسینی

جراح و متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادرار

ناباروری، ناتوانی و سنگ شکنی

ارولوژی بزرگسالان و کودکان

درد مزمن لگن

  درد مزمن لگن، درد در ناحیه زیر ناف وبين دو استخوان لگن است که بيش از شش ماه طول کشيده باشد.
  درد مزمن لگن می تواند علل متعدد داشته باشد. گاها علامتى از بیماری دیگر است، و بعضا به طور اوليه وجود دارد.
  اگر درد مزمن لگنی شما به علت مشکل پزشکی دیگری ایجاد شود، درمان این مشکل ممکن است کافی برای از بین بردن درد شما باشد.
  با این حال، در بسیاری از موارد ممكن است یک علت واحد برای درد مزمن لگنى شما شناسایی نشود. در این صورت، هدف درمان کاهش درد و سایر علائم و بهبود کیفیت زندگی شماست.

علائم، علل، تشخیص و درمان درد مزمن لگن

علائم

هنگامی که از شما خواسته شود درد خود را نشان دهيد، ممکن است دست خود را بر روی تمام ناحیه لگن خود بکشید بدون آنكه به یک نقطه مشخص اشاره کنید. درد شما ممکن است شديد و پايدار، متناوب ، درد گنگ و يا به صورت سنگينى و فشار باشد. درد گاها در هنگام مقاربت، دفع، نشستن يا ايستادن طولانى ايجاد مى شود.

علل

درد مزمن لگن یک بیماری پیچیده است که می تواند علل متعددی داشته باشد. گاهی اوقات تنها یک بيمارى علت آن است. با این حال، درد ممکن است ناشی از چندین وضعیت پزشکی باشد. به عنوان مثال، یک زن ممکن است دارای اندومتریوز و سيستيت بینابینی باشد، که هر دو به درد مزمن لگن کمک می کنند.
برخی از علل درد مزمن لگن عبارتند از:

 1. آندومتریوز. شرایطی است که در آن لايه اى از رحم، خارج از رحم شما رشد كرده و درست همانند رحم، این لايه ها به چرخه قاعدگی شما پاسخ می دهد. لذا ضخیم شدن، شکستن و خونریزی، هر ماه در اين بافتها اتفاق افتاده و چون راه خروج ندارند سبب درد شديد ميشوند.
 2. مشکلات اسکلتی عضلانی در لگن.
 3. بیماری التهابی مزمن لگن. مخصوصا به دنبال بيماريهاى مقاربتى.
 4. سندرم روده تحریک پذیر. علائم مرتبط با اين سندرم -نفخ، یبوست یا اسهال- می تواند منبع درد و فشار لگن باشد.
 5. سندرم مثانه دردناك. این بیماری با دردهاى مكرر مثانه و تكرر ادرار مشخص ميشود. درد لگن به هنگام پر شدن مثانه رخ مى دهد که ممکن است پس از تخلیه مثانه شما موقتا بهبود یابد.
 6. مشكلات روانى. افسردگی، استرس مزمن ممکن است خطر ابتلا به درد مزمن لگن را افزایش دهد.

تشخیص

براى تشخیص درد مزمن لگن، بايد علل موجده ان را مرور كرد زیرا بسیاری از اختلالات مختلف می تواند درد لگن را ایجاد کند.
پزشک علاوه بر گرفتن شرح حال، سابقه شخصی و خانوادگی شما را گرفته، معاينات لگنى را انجام داده و آزمايشات مقتضى در مورد بيماريهاى مقاربتى را درخواست مى كند مطالعات تصويرى مثل سونوگرافى و CT/MRI در قدم بعدى انجام ميگيرد در پايان، لاپاراسكوپى براى بازديد و يافت پاتولوژى داخل لگن انجام ميشود.
پیدا کردن علت اصلی درد مزمن لگن می تواند مشكل و طولانی باشد و در بعضی موارد ممکن است توضیحی روشن از آن پیدا نكرد.
با صبر و ارتباط متقابل، شما و دکتر شما می توانند درمانى را طراحى كنند که به شما نويد زندگی خوب با کمترین مشكل را بدهد.

درمان

هدف درمان کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی است.
اگر پزشک شما می تواند علت خاصی را مشخص کند، درمان به آن دلیل متمرکز ميشود. اگر علت شناسایی نشود، درمان به مدیریت درد و سایر علائم شما خلاصه خواهد شد. برای بسیاری از زنان، رویکرد بهینه شامل ترکیبی از درمان ها است. داروها شامل مسكن ها، داروهاى هورمونال، آنتى بيوتيك ها و ضد افسردگى هاست.
به عنوان قسمتى از درمان، پزشك شما ممكن است فيزيكال تراپى، تحريك فيبرهاى عصبى، تزريق مواد بيحس كننده در مركز درد و روان درمانى را پيشنهاد كند.

ادامه مطلب درد مزمن لگن

مشکلات مداوم و مکرر در پاسخ جنسی، تمایل، ارگاسم یا درد -که باعث ناراحتی شما یا اشكال در ارتباط شما با شریک زندگيتان می شود- از نظر پزشکی به عنوان اختلال عملکرد جنسی شناخته شده است.
بسیاری از زنان در بعضی مقاطع مشکلات جنسی داشته و برخی ديگر آن را در تمام طول زندگی دارند. اختلال عملکرد جنسی در زنان در هر مرحله از زندگی ممکن است رخ دهد. این می تواند فقط در شرایط خاص حادث شده ويا در تمامى تجربيات جنسی اتفاق افتد.

 1. علائم
  بسته به نوع اختلال عملکرد جنسی، علايم متفاوت است:
  1. میل جنسی پایین. اين رایج ترین اختلالات جنسی زنان است.
  2. اختلال تحریک جنسی. میل شما برای رابطه جنسی ممکن است پايين نباشد، اما تحريك نشويد و يا تحريك را در طول فعاليت جنسى نگاه نداريد.
  3. اختلال ارگاسم. در اين حالت، پس از تحریک جنسی، دشواری مستمر یا مکرر در دستیابی به ارگاسم وجود دارد.
  4. اختلال درد جنسی. درد با تحریک جنسی یا تماس واژینال ايجاد مى شود.
  علل مشكلات جنسى در زنان فيزيكال، هورمونال و روانشناختى مى باشد.
  براى تشخيص، گرفتن شرح حال، معاينه لگن و تستهاى خون ضروريست.
 2. درمان
  در نظر داشته باشید که اختلال عملکرد جنسی يك معضل است اگر شما را ازار دهد. در غير اين صورت، نیازی به درمان نیست.
  چون اختلال عملکرد جنسی زنان، علائم و علل زيادى دارد، درمان آن نيز متفاوت است. مهم است نگرانی های خود را با دیگران در میان بگذارید و همچنین بدن خود را شناخته و پاسخ جنسى آن را بدانيد. اهداف شما برای زندگی جنسی نيز، برای انتخاب درمان مهم است و ارزیابی اینکه آیا آن درمان برای شما کار می کند یا خیر.
  زنان با نگرانی های جنسی اغلب از یک درمان ترکیبی که به مسائل پزشکی و همچنین مسائل رابطه اى و عاطفی اشاره دارد، بهره مند می شوند.
 3. درمان های پزشکی برای اختلالات جنسی زنان
  در درمان اختلال عملکرد جنسی به بيماريهاى زمينه یا تغییرات هورمونال توجه ميشود. درمان موارد هورمونال شامل موارد زیر است:
  1. درمان استروژنى. به منظور افزايش جريان خون و طراوت واژن.
  2. اسپمیفن (Osphena). این دارو یک گیرنده انتخابى استروژن بوده و كاهنده درد در زنان واجد اتروفى مهبل مى باشد.
  3. درمان با آندروژن. تاثير ان بر اختلال عملکرد جنسی معلوم نيست. بعضاً در زنان دارای سطوح پایین تستوسترون و اختلال عملکرد جنسی، مؤثر است.
  4. فلیبنسیرین (Addyi). در اصل به عنوان داروى ضد افسردگی توليد شد. مصرف اين دارو توسط اداره غذا و داروی آمریکا جهت افزايش میل جنسی در زنان پیش از یائسگی تایید شده است.
  5. سیلدنافیل (Revatio، Viagra). ممکن است برای بعضی از زنان، كه مبتلا به اختلال عملکرد جنسی بوده و مصرف مهارکننده های بازجذب سروتونین (SSRI) را دارند، مفید باشد. اگر از نیتروگلیسیرین استفاده می کنید، سیلدنافیل را مصرف نکنید.