loading

دکتر سید مصطفی حسینی

جراح و متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادرار

ناباروری، ناتوانی و سنگ شکنی

ارولوژی بزرگسالان و کودکان

سنگهاى ادرارى

 1. سنگهاى كليه و حالب
 2. سنگ هاى کلیه ساختارهای کریستالی کوچک هستند که در نتیجه عدم تعادل اجزای خاصی در ادرار مانند کلسیم، اگزالات و فسفات شکل ميگيرد. آنها همچنین می توانند به علت عفونت ادراری یا عوامل ارثی ایجاد شوند. سنگ کلیه یکی از دردناک ترین و شایع ترین اختلالات سیستم ادراری است. در حالی که بسیاری از سنگ های کلیه بدون نیاز به مداخله جراحى و تنها با درمان دارويى دفع ميشوند، گاها لازم ميشود براى آسايش، بهبودى سريع و جلوگيرى از پيدايش عوارض، اقدام بايسته توسط پزشك متخصص انجام شود.
 3. تشخیص سنگ کلیه
 4. سونوگرافى اولين مطالعه تصويرى در درد ناگهانى و شديد پهلو است. اما بهترين روش تشخيصى در سنگهای کلیوی CT اسکن شکمی / لگن میباشد.
 5. گزینه های درمان
 6. از روشهای مختلف برای درمان بیماران مبتلا به سنگ کلیه استفاده می شود. درمان از هیدراتاسيون و كنترل درد تا اقدامات غير جراحى و جراحى براى حذف سنگ متغير است. گزینه هاى درمانى ممكن است يكى از موارد زير را شامل شود:
 7. سنگ شکنی برون اندامی (SWL)
 8. در روش سنگ شکنی برون اندامی و حداقل تهاجمی، امواج اولتراسونیک از طریق پوست و بافت بیمار بر روی سنگ های کلیوی متمركز ميشود. همانطور که امواج شوک روی سنگها تاثیر می گذارد، آنها را به ذرات کوچک تبدیل می کند که می توانند به آسانی از طریق دستگاه ادراری در ادرار عبور کنند. این روش نیاز به هیچ بیهوشی ندارد و اکثر بیماران فعالیت های طبیعی خود را بلافاصله شروع ميكنند. سنگهای کلیه ممکن است نیاز به درمان بیش از یک لیتوتریپسی داشته باشند.
 9. اورتروسکوپی (URS)
 10. روش غير تهاجمی ديگر URS است که در آن وسيله اى خاص از طريق مجرا و مثانه وارد حالب شده وسنگ بواسطه انتقال انرژى مخرب به آن مى شكند جراح ممكن است در پايان سوند داخل حالبى بنام دابل جى را براى مدتى در حالب نگاه دارد.
 11. جراحی درون كليوى غير مهاجم (RIRS)
 12. در روش جراحی درون کلیوی غیر مهاجم، سنگهای کلیوی بدون برش جراحى، با استفاده از اندوسكپ فيبروپتيك و اشعه ليزر شكسته و خارج ميشوند.
 13. نفرولیتوتومی پوستی (PNL)
 14. براى سنگهاى بزرگ كليوى، سنگ شكنى برون اندامى موثر نيست. در اين مواقع، جراح با برش كوچك پوستى وسيله اى (نفروسكوپ) را داخل كليه نموده، سنگ را يافته و با كمك انرژى تخريبى آن را خرد و خارج ميكند.
 15. جراحى باز
 16. براى گروه کوچکی از بیماران که مقاوم/مناسب براى SWL ,PNL و RIRS نیستند، ممکن است جراحی باز یک روش نجات بخش باشد.
  به علاوه عمل جراحى باز يك گزينه مناسب براى اشكالات آناتوميك همراه با سنگ است و براى كليه هايى كه در اثر سنگ عملكردشان را از دست داده اند برداشتن كليه متاسفانه اجتناب ناپذير است.
 17. بعد از درمان
 18. مراقبت پس از درمان شامل کمک به بیماران برای کنترل بیماری و جلوگیری از عود بیماری است. اين مراقبت شامل آزمايشات خون و ادرار، رژيم غذايى و دارويى است. يادمان باشد "یک اونس پیشگیری معادل یک پوند درمان است"

drhoseini.net/kidney_stones.html دکتر سید مصطفی حسینی -سنگهاى ادرارى
drhoseini.net/kidney_stones.html دکتر سید مصطفی حسینی -سنگهاى ادرارى