loading

درباره انواع جراحی

اورولوژی يا جراحی سيستم ادرارى تناسلى شاخه اى از پزشکی است که بر بیماریهای اين دستگاه در زن و مرد تمرکز دارد. بعضى از اين بيماريها درمان مديكال يا دارويى داشته و برخى ديگر نياز به جراحى دارند. ارگان های تحت پوشش اورولوژی شامل کلیه ها ، غدد آدرنال ، حالبها ، مثانه ، مجرای ادرار و اندام تناسلی مردان است. درمانهاى جراحى در اورولوژى به جراحى باز يا سنتى و جراحيهاى كم تهاجمى تقسيم ميشوند كه هر كدام كاربردهاى خاص خود را دارند. در جراحی های کم تهاجمی ، پزشکان از تکنیک های مختلفی استفاده می کنند تا جراحات کمتری به بدن وارد کنند. به طور کلی ، جراحی های حداقل تهاجمی درد کمتر، اقامت كوتاهتر و عوارض کمتری نسبت به جراحى هاى باز دارد.

 1. آندويورولوژى

  به یک روش خاص در اورولوژی گفته می شود که در آن از آندوسکوپ های کوچک و ابزار دقیق برای دیدن مجاری ادراری و انجام عمل جراحی استفاده می گردد.

  ابزارها از طريق مجرای ادرار ، مثانه و حالب ، وارد بدن شده سنگ خرد و خارج مى شود. علاوه بر درمان ، پزشکان می توانند به علل ايجاد سنگ كليه و رفع آن پى ببرند. ابزارهای نازک و انعطاف پذیر شامل فيبر لیزر و خارج كننده هاى سنگ از اين طريق وارد سيستم مى شوند. تقریباً تمام مراحل آندوسکوپی به صورت سرپایی قابل انجام است. غیر از درمان سنگ های ادراری، از این روش میتوان در درمان تنگی های مجرا، بزرگی پروستات و سرطان سطحی مثانه نیز استفاده نمود.

  ادامه

 1. لاپاروسکوپی

  قبل از این سیستم ، جراحانی که بر روی شکم بیمار خود عمل می کردند ، مجبور بودند برش هایی به طول 6 تا 12 اینچ ایجاد کنند. این فضا به آنها اجازه ميداد تا اقدامات خود را ديده و نقشه خود را عملى كنند.

  در جراحی لاپاروسکوپی ، جراح چندین برش کوچک ایجاد می کند. معمولاً هرکدام بیش از نیم اینچ طول ندارند. ( گاهاً به اين روش جراحى از طريق سوراخ كليد هم گفته ميشود) از هر سوراخ لوله ای وارد شكم شده و جراح با وارد كردن دوربين و ابزار جراحى از اين لوله ها عمل خود را انجام ميدهد.

  ادامه

 1. جراحی روباتیک

  یا جراحی با کمک روبات ، به پزشكان این امکان را می دهد كه انواع مختلفی از روشهای پیچیده را با دقت ، انعطاف پذیری و كنترل بیشتر از آنچه در روشهای معمول وجود دارد انجام دهند.

  جراحی روباتیک معمولاً با آسيب كم همراه است. سیستم جراحی روباتیک بالینی شامل بازوی دوربین و بازوهای مکانیکی و ابزار جراحی است که به آنها وصل شده است. جراح بازوها را با نشستن در کنسول رایانه در نزدیکی تخت عمل کنترل می کند. این كنسول از جراحى تصويرى دقيق، بزرگ و 3 بعدی می دهد. جراح اصلى اعضای دیگر تیم را در طول عمل جراحى مديريت می کند.

  ادامه

 1. جراحى باز

  همانطور که از نامش پیداست ، از طریق یک برش بزرگ در پوست انجام می شود. اما اين برش سبب درد بيشتر، اسكار بزرگتر و بسترى طولانيتر در بيمارستان مى گردد.

  روشهاى آندوسكوپيك و حداقل تهاجمى در اكثر مواقع به دليل داشتن عوارض كمتر ارجحيت دارد ولى براى داشتن ديد وسيعتر و تسلط بيشتر در بعضى مواقع يا در صورت سابقه عمل جراحى شكمى، جراحى باز جايگاه ويژه اى دارد.

  ادامه